LatvianRussian (CIS)
Sākums Renovācijas prakse

Renovācijas prakse

„Ogres Vēstis” Pensionāri renovē savu māju

Uzziņa: māja «Krastmalas» atrodas Lielvārdes novada Kaibalā. Tas ir 18 dzīvokļu nams, celts 1975.gadā kā Kaibalas pamatskolas skolotāju māja. Privatizēts 1992. gadā. Māja bija stipri nolietota. Apkure, kas nāca no Kaibalas skolas, – no laika gala ļoti vāja. No 1992. gada bija dzīvokļu īpašnieku koplīgums. No 2009. gada jūnija – dzīvokļu īpašnieku biedrība.

1975.gadā celtās «Krastmalas» Kaibalā kā no jauna piedzimušas – priecājas Egils Kristkalns (no kreisās), mājas vecākais Vilnis Grazde un būvdarbu vadītājs Jānis Spulis.

Rakstām, ne jau tāpēc, lai lielītos, bet varbūt mūsu pieredze noderēs arī citām daudzdzīvokļu mājām. Šajos septiņpadsmit gados paveikts daudz, un ar padarīto esam apmierināti. Un galvenais – viss iespēts tikai ar pašu līdzekļiem. Kredītu pirmo reizi paņēmām šogad – mājas siltināšanai.

Namam ir sava katlu telpa ar gāzes apkuri, kas ierīkota 2001.gadā. To paveicām pavisam vienkārši – sametām naudu un izbūvējām pašu spēkiem. Toreiz gāzes apkure bija lēta, bet arī tagad nežēlojamies – domāju, ka samaksa par apkuri mums ir lētāka kā citur Lielvārdes novadā. Turklāt to varam pieslēgt, kad vien vēlamies.

Nomainījām šīfera jumtu pret rannilu, un nav vairs problēmu ar cauru jumtu un arī vētru laikā esam drošāki. Atkal – sametām naudu.

Nomainījām kāpņu telpu logus un durvis. Iepriekšējie bija savu laiku nokalpojuši un kāpņu telpas – aukstas. Šo daļu apmaksājām ar apsaimniekošanas naudas uzkrājumu.

Skolas artēziskās akas caurules ir četrdesmit gadu vecas, ūdens bija dzelžains, ar nepatīkamu garšu. Atkal – sametām naudu un ierīkojām savu aku. Tagad ūdens kvalitāte ir daudz labāka. Samaksa par to ir ļoti minimāla – desmit reizes lētāka.

Un tagad galvenais. Šajās dienās firma «Strojinvest» pabeidza mājas ārsienu siltināšanu. Tā nu ceram, ka nākamajā ziemā mūsu dzīvokļi būs daudz siltāki un par apkuri būs jāmaksā daudz mazāk.

Jā, šim mērķim esam paņēmuši kredītu bankā. Bez Eiropas fondu palīdzības. Aizdevums jāatmaksā 15 gadu laikā. Kā to segsim? Ar apkurei ietaupīto naudu. Papildus nebūs jāmaksā. Aprēķins šāds: ja siltināšanas dēļ apkures izmaksas būs par 40 līdz 50 procentiem lētākas, naudas kredīta atmaksai pietiks.

Mūsu mājā dzīvo izglītības darba veterāni, un gandarījums ir par to, ko mēs varam izdarīt, ja esam vienoti. Ko nodomājam, to paveicam. Jā, citreiz ir grūti, bet rezultātus mēs jūtam visi.

Māja ir siltināta, un valstī uzsāktā siltināšanas programma paredzēja arī šādu variantu, kādu īstenojām mēs. Ja siltina par pašu naudu, tad daļu kredīta sedz valsts vai pašvaldība no ES piešķirtās naudas. Tomēr izrādās – nekā: tādiem mērķiem novada domei nav naudas. Bet varbūt pašvaldība mums nākamajā gadā var palīdzēt daļu no kredīta segt, siltināšanas projektiem pieprasot naudu no valsts? Mēs taču arī esam Lielvārdes novada daļa, un daudzas funkcijas, kas būtu jāveic pašvaldībai, esam uzņēmušies paši.

Egils Kristkalns

Ritvara Raita foto
 
Aptauja Renovācija
Kādi Renovācijas darbi ir vissefektīvākie